Bezpieczeństwo

BEZPIECZEŃSTWO NA PIERWSZYM MIEJSCU


ZASADY BEZPIECZEŃSTWA. Park Linowy TWIERDZA JAĆWINGÓW został zbudowany według zasad bezpieczeństwa opartych o wymogi UIAA (Międzynarodowa Federacja Towarzystw Alpinistycznych). Zastosowany system asekuracji jest zgodny z zasadami bezpieczeństwa i kanonami alpinizmu (nadzorowany przez inspektora Alpinizmu Jaskiniowego PZA i AWF Kraków). Ponieważ klienci Parku będą stosować zasady poruszania się na wysokości, wzorowane na zasadach alpinizmu, wszystkie zasady bezpieczeństwa oparte są na wymogach UIAA (Międzynarodowa Federacja Towarzystw Alpinistycznych), co przede wszystkim gwarantuje bezpieczeństwo klientów. Wszystkie zasady bezpieczeństwa zostały umieszczone w Regulaminie Parku Linowy TWIERDZA JAĆWINGÓW.

 

LINY ASEKURACYJNE. Park Linowy posiada elementy instalacji napowietrznej, których standardy wytrzymałości zostały podwyższone na potrzeby funkcjonowania Parku. Podstawowym elementem decydującym o bezpieczeństwie klientów parku są liny stalowe. Są to liny nośne, na których wiszą różne elementy przeszkód oraz liny asekuracyjne, służące tylko do zabezpieczenia klienta przed upadkiem z wysokości. Liny asekuracyjne są specjalnie oznaczone kolorową taśmą. Oprócz liny rozciągniętej na przeszkodzie pomiędzy drzewami stosujemy także pętle asekuracyjne na podestach. Pętle, wykonane także z liny stalowej, oznaczone tym samym kolorem, prowadzą klienta po podeście pomiędzy przeszkodami, ułatwiając zabawę. Aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa, używamy lin stalowych o wytrzymałości ok. 2 ton. Są to liny stalowe ocynkowane z rdzeniem stalowym o średnicy 10 mm i konstrukcji T6x19+IWS. Liny są łączone zaciskami wykonanymi według norm przeznaczonych dla dźwigów. Wykonane są ze specjalnej wzmocnionej stali wg DIN 1142.

 

SPECJALISTYCZNY SPRZĘT ALPINISTYCZNY. Przed rozpoczęciem zabawy w Parku każdy uczestnik zostaje wyposażony w profesjonalny sprzęt asekuracyjny, spełniający normy bezpieczeństwa (zgodność ze znakiem CE). W otrzymanym zestawie jest: specjalna, łatwo dopasowywana uprząż, karabinki z automatyczną, prostą w obsłudze blokadą, lonże, posiadające atest wytrzymałościowy, kaski z zapięciami uniemożliwiającymi samoczynne zsunięcie się z głowy, bloczki zjazdowe przystosowane do lin stalowych.

 

OPIEKA INSTRUKTORÓW. Podczas zabawy w Parku Linowym TWIERDZA JAĆWINGÓW mogą Państwo liczyć na pomoc i wsparcie wykwalifikowanej kadry instruktorskiej przeszkolonej przez instruktorów Polskiego Związku Alpinizmu oraz AWF Kraków.

 

SZKOLENIE I TRENING. Przed wejściem na wybraną trasę, każdy uczestnik musi przejść obowiązkowe szkolenie na odcinku treningowym, podczas którego zapoznaje się z zasadami posługiwania się sprzętem asekuracyjnym. Dopiero po prawidłowym pokonaniu trasy szkoleniowej zostaje dopuszczony do wejścia na trasy Parku Linowego.